Jak współpraca z firmą windykacyjną może pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu biznesu?

Firma windykacyjna
payhelp small logo

Na temat tego, jak działają firmy windykacyjne, krąży tak wielka liczba mitów i zupełnie niezgodnych z faktami informacji, że wielu osobom trudno się zorientować, co jest prawdą, a co tylko plotkami nie mającymi żadnego oparcia w rzeczywistości. Dziś opiszemy zatem szerzej, jak wygląda nowoczesna windykacja w praktyce, z czym wiąże się przekazanie długu firmie windykacyjnej oraz co może firma windykacyjna, a czego jej robić nie wolno.

Działania firmy windykacyjnej

Można się czasem spotkać z informacją, że windykacja realizowana przez zewnętrzną firmę jest pierwszym etapem odzyskania pieniędzy od Dłużnika. Prawda jest jednak nieco inna: bardzo często jest tak, że zewnętrzna firma ściągająca długi podejmuje działania dopiero wtedy, gdy próby samodzielnej windykacji (np. przez Przedsiębiorcę-Wierzyciela w relacjach B2B) zakończą się niepowodzeniem. W Polsce wciąż do rzadkości należy sytuacja, gdy długi zleca się do odzyskania od razu firmie windykacyjnej, z pominięciem prób samodzielnego nakłonienia Dłużnika do zapłaty.

Co to jest windykacja?

Termin „windykacja” ma swoje źródło w języku łacińskim – w prawie obowiązującym w Cesarstwie Rzymskim istniała instytucja prawna zwana „rei vindicatio”, czyli dochodzenie roszczeń. Współcześnie windykacja oznacza w zasadzie to samo, choć trzeba pamiętać, że termin ten jest dość szeroki i obejmuje kilka rodzajów działań windykacyjnych. Szerzej o tym piszemy w dalszej części artykułu.

Kto to jest windykator?

Najprościej mówiąc to reprezentant Wierzyciela, który ma za zadanie nakłonić Dłużnika do spłaty nieuregulowanych płatności w możliwie najkrótszym terminie. Warto przy tej okazji podkreślić, że Windykator to nie Komornik – ich uprawnienia i zakres obowiązków są różne. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Windykator kontaktuje się z Dłużnikiem i zabiega w imieniu Wierzyciela na drodze polubownej o spłatę należności do momentu wydania przez sąd decyzji o egzekucji komorniczej długu.

Co może firma windykacyjna?

Wbrew powszechnemu przekonaniu firma windykacyjna musi działać w granicach obowiązujących przepisów prawa, co oznacza, że nie ma mowy o żadnej „samowolce” czy wymuszaniu spłaty długów. W Payhelp zawsze działamy etycznie i z poszanowaniem godności Dłużnika, skupiając się na kontakcie z nieterminowym płatnikiem, przedstawieniu mu możliwych konsekwencji braku spłaty długu i wypracowaniu w porozumieniu z Wierzycielem optymalnego rozwiązania w postaci akceptowalnego dla obu stron harmonogramu spłaty należności.

Komu pomagają firmy windykacyjne?

Dość powszechne jest przeświadczenie, że z usług zewnętrznej firmy windykacyjnej może skorzystać tylko firma. Windykacja prowadzona przez profesjonalistów jest jednak dostępna tak naprawdę dla każdego Wierzyciela, który ma Dłużników – niezależnie od tego, czy Wierzyciel jest osobą fizyczną (prywatną), czy Przedsiębiorcą. Trzeba tylko pamiętać, że nie każda firma windykacyjna obsługuje wszystkie rodzaje Klientów: np. Payhelp specjalizuje się w obsłudze polskich Przedsiębiorców.

Branże klientów firm windykacyjnych

Z usług profesjonalnych firm windykacyjnych korzystają przedstawiciele praktycznie wszystkich branż i zawodów, choć oczywiście w różnych proporcjach. Największa liczba Klientów Payhelp to Przedsiębiorcy z branż, w których nieterminowe płatności są niechlubną normą – jak choćby budownictwo, transport czy szeroko rozumiany handel i usługi.

Sprawdź również: Nota obciążeniowa dla dłużnika

Jak działa firma windykacyjna?

Większości osób słowo „windykacja” kojarzy się przede wszystkim negatywnie, co jest o tyle krzywdzące, że na polskim rynku od lat funkcjonuje wiele profesjonalnych firm windykacyjnych, działających zawsze w zgodzie z prawem, etycznie i w myśl Zasad Dobrych Praktyk Windykacyjnych. Poniżej opisujemy najważniejsze etapy nowoczesnej windykacji w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w branży oraz standardy windykacji stosowane przez Payhelp w codziennej pracy.

Analiza sprawy

To podstawowy etap, bez którego trudno mówić o profesjonalnym podejściu do odzyskiwania długów. Aby spełnić oczekiwania naszych Klientów, każda sprawa przekazana do obsługi w Payhelp jest najpierw gruntownie analizowana przez naszych specjalistów, po czym dobieramy właściwe narzędzia kontaktu i optymalną strategię windykacyjną.

Podpisanie umowy

Wiele firm windykacyjnych wymaga podpisania z Klientem odrębnej umowy w formie pisemnej po wstępnej analizie danej sprawy. Decydując się na podpisanie takiego dokumentu warto go dokładnie przestudiować, a w razie ewentualnych wątpliwości prosić o wyjaśnienia, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

W Payhelp zrezygnowaliśmy z umów papierowych i dla wygody naszych Klientów oraz dla ich bezpieczeństwa cały proces przenieśliśmy do Internetu. Założenie darmowego konta na platformie online Payhelp i dodanie faktury do obsługi przez naszych specjalistów jest równoznaczne z zawarciem umowy o świadczenie usług windykacyjnych – nie trzeba podpisywać żadnych dodatkowych dokumentów.

Windykacja polubowna

Polubowna windykacja bywa także określana jako windykacja miękka lub przedsądowa. W Payhelp na tym etapie kontaktujemy się z Dłużnikiem, starając się przekonać go do uregulowania należności w jak najkrótszym czasie i przedstawiając konsekwencje braku zapłaty. W ramach windykacji polubownej, zależnie od konkretnego przypadku, wysyłamy w imieniu Wierzyciela wezwania do zapłaty, próbujemy skontaktować się z Dłużnikiem drogą telefoniczną lub mailową, a jeśli sytuacja tego wymaga, umawiamy się na osobiste spotkanie z Dłużnikiem lub jego przedstawicielem prawnym w celu omówienia szczegółów spłaty długu.

Windykacja online

Ponieważ sytuacja epidemiologiczna jest nadal niepewna, a także z uwagi na wygodę naszych Klientów, zdecydowaliśmy się na wdrożenie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest windykacja należności online. Do dyspozycji Klientów oddaliśmy intuicyjną i prostą w obsłudze platformę on-line, dzięki której dodanie zaległej faktury do obsługi to jedynie kilka kliknięć i nie więcej, niż 2 minuty czasu. Platforma jest dostępna 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu i pozwala na bieżąco śledzić status każdej faktury przekazanej nam do obsługi.

Windykacja telefoniczna

Telefoniczna rozmowa z Dłużnikiem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by ustalić termin spłaty długu akceptowalny zarówno dla Wierzyciela, jak i dla Dłużnika. W Payhelp przykładamy ogromną wagę do tego etapu windykacji – nasi Windykatorzy zawsze prowadzą negocjacje z Dłużnikami z zachowaniem najwyższych standardów etycznych, z pełnym poszanowaniem godności rozmówcy i tak, by nie ucierpiały relacje biznesowe między Wierzycielem a Dłużnikiem.

Windykacja sądowa

Nawet najlepsza kancelaria windykacyjna nie jest w stanie zagwarantować odzyskania długu na etapie polubownym – w takiej sytuacji należność może zostać odzyskana na drodze sądowej. Warto nie zwlekać ze skierowaniem sprawy do sądu, aby nie uległa przedawnieniu, ponieważ może to znacząco utrudnić odzyskanie zaległości. Payhelp pomaga Klientom także i na etapie sądowym, znakomitą większość spraw finalizując korzystnie dla Klienta.

 

Egzekucja komornicza

Prawomocny nakaz zapłaty uzyskany w sądzie może stać się podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej, jeżeli wyczerpane zostały rozwiązania polubowne, a wyrok sądu został przez Dłużnika zignorowany. Egzekucja komornicza to ostatnia z możliwości odzyskania długu, jakie przewiduje polskie prawo dla Wierzyciela.

Rodzaje windykacji

W ramach windykacji można wyróżnić kilka sposobów prowadzenia działań na rzecz Wierzyciela – są to:

  • windykacja powiernicza z zaliczką

W tym trybie windykacji Wierzyciel uzyskuje od firmy windykacyjnej zaliczkę w określonej wysokości, dzięki której może np. utrzymać płynność finansową. Co ważne, windykacja powiernicza z zaliczką wymaga przekazania firmie windykacyjnej prawa do danej wierzytelności. Po odzyskaniu pieniędzy firma ściągająca długi wypłaca pierwotnemu Wierzycielowi kwotę długu zmniejszoną o zaliczkę i ustalone z Klientem wynagrodzenie.

  • windykacja powiernicza

Windykacja powiernicza tym się różni od trybu windykacji opisanego powyżej, że nie dochodzi do wypłaty Klientowi zaliczki na poczet odzyskanego długu, ale za to koszty tego typu windykacji są niższe niż windykacja powiernicza z zaliczką. Co istotne, w przypadku windykacji powierniczej firma windykacyjna często wlicza swoje wynagrodzenie do odzyskiwanego długu, co w wielu przypadkach znacznie skraca czas oczekiwania na zapłatę.

  • windykacja na zlecenie

W przypadku windykacji na zlecenie wierzytelność nie jest cedowana na firmę windykacyjną. Zamiast tego staje się ona pełnomocnikiem pierwotnego Wierzyciela i może działać w jego imieniu, podejmując wszelkie przewidziane przez polskie prawo kroki zmierzające do odzyskania długu od Dłużnika na dowolnym etapie (windykacja polubowna, sądowa oraz komornicza).

  • windykacja polubowna na zlecenie

Ta forma windykacji to nic innego, jak windykacja na zlecenie, ale ograniczona wyłącznie do etapu polubownego, co przekłada się na relatywnie niskie koszty i minimalna ilość formalności.

Jeśli Twoi Kontrahenci zalegają z zapłatą, nie zwlekaj – przestań martwić się o swoje pieniądze i wrzuć to do Payhelp! Chętnie pomożemy Ci odzyskać płynność finansową i zaproponujemy nowoczesne rozwiązania idealnie dopasowane do Twojego biznesu!

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 2 Średnia: 5]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

    Podaj numer telefonu - oddzwonimy

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

    Załóż darmowe konto