Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Poradnik krok po kroku

Mężczyzna pije kawę w kawiarni
payhelp small logo

Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Najprostszą i najczęściej spotykaną formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Wpis do CEIDG1

Założenie jednoosobowej działalności jest bardzo proste. Wszystkie formalności jesteśmy w stanie wykonać w ciągu jednego dnia przy pomocy jednego formularza CEIDG-1. Aby rozpocząć działalność gospodarczą nie potrzebujemy podpisywać żadnej umowy, czy posiadać środków finansowych jak to ma miejsce przy bardziej sformalizowanych sposobach prowadzenia działalności np. przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Zasada „jednego okienka”.

Należy pamiętać, że założenie działalności jest wolne od jakichkolwiek opłat. Zgodnie z zasadą „jednego okienka” działalność można założyć:

 1. Osobiście – przy okazji jednej wizyty w urzędzie miasta lub gminy. Składając wypełniony formularz CEIDG-1.
  Pobierz formularz
 2. Online + wizyta w urzędzie – składając wniosek przez internet korzystając z formularza CEIDG-1 znajdującego się na stronie ceidg.gov.pl. Link do rejestracji online przez CEIDG
  Po wypełnieniu formularza należy udać się w ciągu 7 dni do wybranego urzędu miasta lub gminy w celu złożenia podpisu.
 3. Online poprzez profil bankowości internetowej, profil zaufany albo podpis elektroniczny – to najwygodniejszy sposób założenia działalności. W tym celu wniosek CEIDG-1 należy wypełnić i podpisać jednym ze wskazanych wyżej sposobów za pomocą portalu CEIDG-1.
  Link do rejestracji online  z profilem zaufanym przez CEIDG
 4. Telefonicznie pod numerem telefonu 801 055 088 lub 22 765 67 32. Wniosek CEIDG-1 wypełniany jest przez konsultanta. Po rozmowie na wskazany numer telefonu zostanie wysłany sms z numerem wniosku. Z tym numerem należy udać się do właściwego urzędu gminy lub miasta w celu złożenia podpisu.
 5. Listem poleconym – wówczas podpisany wniosek CEIDG-1 powinien zostać poświadczony przez notariusza.

Należy pamiętać o tym, że wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców CEIDG:

 1. Jest bezpłatny,
 2. Dokonywany jest z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku o wpis,
 3. Będzie jawny i cały czas dostępny poprzez portal CEIDG,
 4. W każdej chwili możesz zmodyfikować (np. zmienić nazwę, adres, czy też zawieść działalność)
 5. Jest zgłoszeniem działalności do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP, do Urzędu Statycznego o nadanie numeru REGON oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej „ZUS”) jako płatnika składek.

Rejestracja działalności w ZUS

Wpis do CEIDG nie jest jednak końcem naszych obowiązków wobec ZUSu, bowiem w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeniowego (np. od momentu rozpoczęcia działalności) należy dokonać swojego zgłoszenia jako osoby ubezpieczonej oraz innych osób (np. pracowników). Zgłoszenia dokonujemy za pomocą formularza:

 1. ZUS ZUA, w przypadku objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym lub
 2. ZUS ZZA, w przypadku objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej masz możliwość opłacania przez 24 pełne miesiące kalendarzowe obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo zanim zaczniesz opłacać obniżone składki, masz prawo do skorzystania z tzw. Ulgi na start (Małego Zusu), czyli przez pierwsze 6 miesięcy opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną. Przy opłacaniu Ulgi na start przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń chorobowych i wypadkowych. Po upływie 6 miesięcy możesz skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne.

Sprawdź również: Termin płatności faktury

Kluczowe decyzje dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Zanim jednak złożysz wniosek powinieneś zastanowić się nad:

 • Nazwą działalności. Nazwa firmy to imię i nazwisko. Do firmy można dodać nazwę przedmiotu działalności np. Jan Kowalski Transport ciężarowy. Nazwa działalności jest fakultatywna. Można prowadzić działalność identyfikując się wyłącznie za pomocą imienia i nazwiska.
 • Datą rozpoczęcia działalności. Zastanów się kiedy „wystartujesz” z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pamiętaj, że datę rozpoczęcia działalności gospodarczej musisz podać we wniosku o wpis do rejestru (CEIDG-1).
 • Przedmiotem działalności. Innymi słowy, to to czym chcesz się zajmować świadcząc usługi bądź sprzedając towary. Składając wniosek o wpis musisz wskazać tzw. PKD, czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności. Określa on rodzaje prowadzonej działalności. Odpowiedni kod PKD znajdziesz w wyszukiwarce znajdującej się na portalu internetowym https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd.
 • Adresem wykonywania działalności. Adresem może być własny bądź wynajęty lokal. Może być twoje własne lub wyjęte mieszkanie, które przeznaczone jest do celów mieszkaniowych i użytkowych (do prowadzenia działalności).
 • Formą opodatkowania dla podatku dochodowego. Należy wybrać formę zapłaty podatku dochodowego (PIT):
  • Podatek progresywny („na zasadach ogólnych”)
  • liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i
  • kartę podatkową.
 • Wyborem ryczałtu i karty podatkowej. Będzie ograniczony przez rodzaj działalności i przychody.
 • Rachunkiem bankowym.
 • Formą rozliczeń księgowych. Jednoosobową działalność gospodarczą można rozliczać za pomocą księgi przychodów i rozchodów (KPIR), ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych lub w formie ksiąg rachunkowych (tzw. Pełna księgowość; jest obowiązkowa, gdy przychody netto przekraczają 2 miliony euro).

Jednoosobowa działalność gospodarcza – odpowiedzialność przedsiębiorcy

Pomimo wielu zalet prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w związku z prowadzeniem działalności. Innymi słowy: jeżeli działalność przyniesie straty, czy też powstaną długi np. z tytułu braku zapłaty faktur, wynagrodzeń pracowników, to przedsiębiorca musi je pokryć z prywatnego majątku. Tym bardziej w tym przypadku bardzo ważne jest dopilnowanie, aby kontrahenci w terminie opłacali faktury. Jeśli jednak zaczną się pojawiać opóźnienia, jak najszybciej reaguj, możesz też skorzystać z wygodnej i skutecznej windykacji należności online, dzięki czemu zaoszczędzisz swój cenny czas.

1 Niniejszy artykuł dotyczy wyłącznie kwestii związanych z prowadzeniem działalności rejestrowej (na podstawie wpisu do CEIDG). Działalność możesz prowadzić również bez wpisu do CEIDG. Taka możliwość dotyczy tylko drobnej działalności zarobkowej i nie zwalnia z obowiązku płacenia podatków. 

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 2 Średnia: 5]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

  Podaj numer telefonu - oddzwonimy

  Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

  Załóż darmowe konto