Jawny rejestr dłużników niewypłacalnych. Czym jest i jakie informacje się tam znajdują?

jawna rejestr dłużników
payhelp small logo

We współczesnym biznesie trudno znaleźć firmę, która nie ma przynajmniej jednego Dłużnika. Powodów, z których Kontrahenci i Klienci nie płacą rachunków, może być wiele: począwszy od braku środków, po niesolidność i niedotrzymywanie terminów. Różni są też sami Dłużnicy, którzy mogą, ale nie chcą pokrywać należności, kierując się własnymi motywami. Ci, którzy nie spłacają zobowiązań, najczęściej trafiają do Rejestru Niewypłacalnych Dłużników.

Co to jest rejestr dłużników niewypłacalnych?

Prowadzenie działalności gospodarczej, która obejmuje między innymi sprzedaż surowców czy usług innym przedsiębiorcom, niesie za sobą pewne ryzyko. Przyczynia się do tego również przeniesienie wielu czynności do Internetu i podpisywanie umów czy regulowanie należności drogą elektroniczną. W takiej sytuacji wystawienie faktury nie daje gwarancji, że pieniądze wpłyną na konto.

W celu ograniczenia ryzyka do minimum powstał rejestr dłużników niewypłacalnych. Stanowi on bazę danych o osobach fizycznych i podmiotach gospodarczych, które z różnych powodów nie dotrzymały terminów zobowiązań finansowych. Dla firmy świadczącej usługi lista osób zadłużonych jest informacją o potencjalnym usługobiorcy. Natomiast przedsiębiorcy jawny rejestr dłużników pomaga podjąć decyzję o współpracy z kontrahentem lub rezygnacji z niej.

Publiczny rejestr długów. Jak to działa?

Publiczny rejestr dłużników jest powszechnie dostępny dla każdego, kto chce zweryfikować sytuację finansową konkretnej osoby lub firmy. Z danych może skorzystać każdy, kto tego chce lub potrzebuje. Co więcej, Narodowe Centrum Długów pozwala też zweryfikować swoją sytuację, jeśli wcześniej zainteresowany zalegał ze spłatami, a obecnie chce ocenić zdolność kredytową. Jawny rejestr dłużników jest pierwszym krokiem to trafienia na giełdę długów. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że firma, która nabędzie takie zobowiązanie, ze szczególną determinacją przystąpi do jego egzekwowania.

Możliwość sprzedaży lub kupienia długu zapewnia m.in. serwis długi.info – jak to działa? Jeśli jesteś Wierzycielem i nie możesz odzyskać swoich pieniędzy, w serwisie zakładasz konto i wystawiasz dług na sprzedaż. Jeśli znajdzie się osoba lub firma zainteresowana zakupem, otrzymasz informację mailem i pieniądze na konto. Jeśli jesteś Dłużnikiem, również możesz skorzystać z serwisu długi.info. Jak usunąć swój dług z giełdy? Najprostszym sposobem jest spłata zobowiązania u Wierzyciela.

Kto może trafić do rejestru dłużników?

Do rejestru dłużników alimentacyjnych czy publicznego może trafić każdy, kto miał jakiekolwiek zobowiązania finansowe i zalegał z ich spłatą. Jawny rejestr dłużników zawiera informacje o osobach fizycznych, które nie opłacały abonamentów, rat kredytów czy opłat za dzierżawę. Są to również firmy, które mają zobowiązania wobec swoich współpracowników, czy kontrahentów.

W rejestrze znajdziesz informacje o zaległościach w spłacie zobowiązań takich jak np.:

 • należności za wynajem,
 • należności za wykonaną pracę,
 • alimenty
 • pożyczki i kredyty,
 • faktury
 • długi wynikające z wyroków sądowych,
 • opłaty abonamentowe.

Warto podkreślić, że dług może też odkupić sam Dłużnik pod warunkiem, że oprócz kwoty zobowiązania zapłaci również dodatkowe koszty. Pomimo to jednak może on tym sposobem uniknąć znacznie poważniejszych konsekwencji, takich jak windykacja sądowa i komornicza, a nawet karna. Aby sprawdzić, czy publiczny rejestr dłużników zawiera informacje o osobie fizycznej, wystarczy podać numery PESEL i telefonu oraz zaznaczyć wymagane zgody. Jeśli swój wpis chce sprawdzić firma, zamiast numeru PESEL będzie potrzeby numer NIP.

Sprawdź również: Skuteczna windykacja należności

Rodzaje rejestrów dłużników i długów

Narodowe Centrum Długów nie jest jedynym spisem osób zalegających ze spłatami. Od wielu lat w Polsce funkcjonują rejestry, których sprawdzanie stanowiło pierwszy krok nie tylko do uzyskania kredytu bankowego, ale też do przyznania limitu odnawialnego na koncie, zakupu na raty, a nawet podpisania umowy na abonament RTV czy telefoniczny. Nazwy takie jak BIK, BIG, KRD wciąż jeszcze pojawiają się podczas starań o pożyczkę czy kredyt hipoteczny. Obecnie funkcjonuje też lista dłużników alimentacyjnych i kilka innych spisów. Każdy z nich zawiera dane o nieco innej grupie Dłużników.

Czym jest Narodowe Centrum Długów?

NCD jest platformą internetową, na której Wierzyciele mogą dodawać długi oraz je sprzedawać. Znajdują się tam informacje o Dłużniku (firmie lub osobie fizycznej), miejscowości, wartości długu brutto. Dzięki odpowiednim funkcjom dług można kupić, zweryfikować lub usunąć z rejestru. Platforma umożliwia też prowadzenie negocjacji. NCD to publiczny rejestr dłużników, który pozwala też na sprawdzenie własnej sytuacji finansowej i usunięcie oferty wystawionej na sprzedaż. Dostęp do danych jest prosty i bezpłatny.

Sprawdź również: Nota obciążeniowa dla dłużnika

Publiczny Rejestr Dłużników Alimentacyjnych

Dla wielu zainteresowanych z pewnością cenne informacje zawiera krajowy rejestr dłużników alimentacyjnych. Rejestr jest pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości, a celem jego powstania jest zwiększenie skuteczności ściągania zaległych alimentów. Oczywiste jest, że tego typu świadczenia są przyznawane na utrzymanie dzieci często przez samotne matki z niskim uposażeniem. Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych ma odnosić ten sam skutek, co lista dłużników komorniczych czy inne publiczne spisy zadłużonych.

Krajowy Rejestr Dłużników i Krajowy Rejestr Długów

Obie wymienione bazy różnią się zawartością. Krajowy Rejestr Długów zawiera konkretne zobowiązania, dlatego jedna firma czy osoba może się w nim znaleźć wiele razy. Z tej bazy zazwyczaj korzystają banki i instytucje, które chcą zweryfikować klienta przed sprzedaniem mu usług lub podjęciem współpracy. Natomiast drugi rejestr zawiera spis dłużników – nazwiska, miejscowości, adresy i wysokość długu osób, które zalegają ze spłatami zobowiązań. Długi te można negocjować, kupić lub usunąć z rejestru.

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 13 Średnia: 3.1]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

  Podaj numer telefonu - oddzwonimy

  Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

  Załóż darmowe konto