Kancelaria windykacyjna czy firma windykacyjna – jak odzyskać dług od firmy?

kancelaria windykacyjna
payhelp small logo

Na sytuację finansową firmy mogą wpływać dziesiątki czynników. Często przyczyniają się one do powstania sytuacji, w której przedsiębiorca traci płynność finansową i przestaje terminowo regulować zobowiązania wobec Usługodawców czy Kontrahentów. Odzyskanie długów można wówczas powierzyć specjalistom z firmy lub kancelarii windykacyjnej.

Kancelaria windykacyjna – czym jest?

Kancelaria windykacyjna jest kancelarią adwokacką, której przedmiot działalności stanowi między innymi dochodzenie należności z wykorzystaniem środków prawnych. W praktyce oznacza to długie postępowanie sądowe, które niesie za sobą wysokie koszty, a w jego konsekwencji nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Kiedy Dłużnik nie zareaguje, ostatecznie do działania przystępuje Komornik, który egzekwuje postanowienie sądu, stosując odpowiednie środki przymusu. Najczęściej obejmują one zajęcie kont bankowych i wypłaty wynagrodzenia, a jeśli kwota należności jest wysoka i taką decyzję podejmie Wierzyciel – również zajęcia ruchomości i nieruchomości.

Kancelaria windykacyjna może być wyspecjalizowana w swojej dziedzinie, chociaż ma to miejsce bardzo rzadko. Wówczas obsługuje głównie Wierzycieli, którzy dochodzą spłaty należności od Dłużników. Może też zajmować się windykacją równolegle ze świadczeniem innych usług, np. z zakresu prawa karnego, rodzinnego czy gospodarczego. Jej zespół tworzą prawnicy, którzy nie prowadzą polubownych negocjacji. W realizacji celów stosują wyłącznie prawo i jego możliwości, korzystając m.in. z drogi sądowej i egzekucji komorniczych.

Czym zajmuje się kancelaria windykacyjna?

Przedmiotem działania kancelarii windykacyjnej jest odzyskiwanie długów z zastosowaniem dostępnych metod i środków prawnych. Usługi są realizowane na zamówienie Wierzyciela i mają na celu pomoc przedsiębiorcy. Dłużnicy dzielą się na kilka kategorii, które różnią się powodem zalegania z płatnościami. Mogą to być opóźnienia wynikające z braku środków finansowych, zapominalstwa, braku dobrej woli, celowego zwlekania z zapłatą itp. Skuteczność podjętych kroków zależy od tego, z jakim Dłużnikiem ma do czynienia Windykator.

Windykacja prowadzona przez kancelarię adwokacką należności może przyjmować trzy formy:

  • karną, prowadzoną w przypadku trudnych dłużników i obejmującą proces karny,
  • sądową, do której zalicza się składanie pozwów w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego oraz klauzuli wykonalności,
  • komorniczą, która w przypadku kancelarii windykacyjnej obejmuje nadzorowanie czynności egzekucyjnych, jej kontrolę oraz udział w ewentualnej licytacji majątku Dłużnika.

Pierwszym krokiem kancelarii windykacyjnej jest zawsze poinformowanie Dłużnika o obowiązku spłaty należności oraz przejęciu przez nią dochodzenia długu. Prawnicy kontaktują się z Dłużnikiem pisemnie, wskazując w zawiadomieniu warunki spłaty, włącznie z kosztami obsługi prawnej i odsetkami oraz nieprzekraczalnym terminem. Jeśli Dłużnik nie chce lub nie może uregulować całej kwoty jednorazowo, sprawa zazwyczaj trafia na drogę sądową. Ta z kolei może, ale nie musi przynieść właściwych efektów. Jeśli bowiem sąd wyda nakaz egzekucyjny i do pracy przystąpi Komornik, może się zdarzyć, że brak dochodów Dłużnika, majątku stałego czy oszczędności uniemożliwi skuteczną egzekucję.

Sprawdź również: Nota obciążeniowa dla dłużnika

Kancelaria windykacyjna reprezentuje Wierzyciela, dlatego istnieje możliwość negocjowania z nią korzystniejszych warunków spłaty, np. przez rozłożenie zadłużenia na raty. Zawsze jednak decyzję o tym podejmuje Wierzyciel, który często na tym etapie nie jest już skłonny do ugody. Natomiast umorzenie sprawy przez Komornika z braku możliwości ściągnięcia kwoty długu nie jest równoznaczne z zakończeniem egzekucji. Wierzyciel może bowiem wystąpić z wnioskiem o nią ponownie przed upływem 10 lat od wydania nakazu zapłaty przez sąd.

Kancelaria windykacyjna czy firma windykacyjna? Która będzie skuteczniejsza?

Alternatywą dla kancelarii prawnej w dochodzeniu zaległych należności jest firma windykacyjna. Przeglądając zasoby Internetu, można zauważyć, że w wielu przypadkach oba te podmioty są utożsamiane. Kancelaria z pewnością jest firmą zarejestrowaną jako podmiot gospodarczy i świadczącą usługi, do których zalicza się windykacja długów. Natomiast firma windykacyjna może, ale nie musi zatrudniać prawników i nie musi być kancelarią.

Pomimo tego zróżnicowania, przeprowadzenie skutecznej windykacji wymaga dostępu do szerokiego zakresu środków, w tym również narzędzi i dróg prawnych. Dlatego skuteczna firma windykacyjna ma swoich szeregach wykwalifikowanych i doświadczonych prawników lub z nimi współpracuje. Nie są oni jednak zaangażowani w każdą sprawę, lecz przystępują do pracy, gdy rozwiązania wymaga trudny przypadek.

Odzyskiwanie długów z pomocą firmy windykacyjnej ma wiele zalet. W przeciwieństwie do kancelarii dąży ona do zwrotu należności na etapie polubownym. Negocjacje z Dłużnikiem nie tylko nie niosą za sobą wysokich kosztów sądowych, ale też trwają znacznie krócej i są mniej stresujące dla obu stron. Postępowanie sądowe najczęściej kończy się niepodważalnym wyrokiem. Natomiast polubowne negocjacje otwierają przed Dłużnikiem wiele drzwi, jednocześnie nie zaburzając relacji pomiędzy nim a Wierzycielem. W efekcie obie strony mogą uzyskać satysfakcję – Dłużnik, spłacając należność w możliwy dla siebie sposób, Wierzyciel – odzyskując pieniądze bez konieczności zrywania relacji biznesowych.

Sprawdź również: Skarga pauliańska – co to jest i jaki jest jej termin przedawnienia?

Działając w interesie Wierzyciela, dobra firma windykacyjna udostępnia też różne praktyczne rozwiązania, do których zalicza się między innymi możliwość zlecenia windykacji należności za pośrednictwem Internetu. Takie wygodne serwisy mają na celu zachęcić Przedsiębiorców do podejmowania kroków w celu odzyskania swoich pieniędzy. Serwis umożliwia założenie konta i korzystanie z usług firmy windykacyjnej zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne – bez zobowiązań czy wykupowania abonamentu. To doskonały sposób na skłonienie Wierzycieli do zlecania usługi odzyskiwania długów zaraz, jak się pojawią. Dzięki temu zaległe zobowiązania Dłużników nie nawarstwiają się, a firma nie traci płynności finansowej.

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 4 Średnia: 3]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

    Podaj numer telefonu - oddzwonimy

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

    Załóż darmowe konto