Odsetki od niezapłaconej faktury – jakie są rodzaje i w jakiej maksymalnej wysokości mogą być nałożone na dłużnika?

odsetki za niezapłacone faktury
payhelp small logo

Każdy przedsiębiorca zapewne bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że życie biznesowe nie zawsze jest usłane różami. Czasem klienci wręcz zaskakują nas swoją obowiązkowością i błyskawicznym wywiązywaniem się z finansowych zobowiązań, niekiedy jednak nasze zaskoczenie ich zachowaniem nie ma absolutnie nic wspólnego z jakimikolwiek pozytywnymi odczuciami. Wtedy też idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie noty odsetkowej. Odsetki przysługują bowiem każdemu przedsiębiorcy, który wystawił fakturę i nie otrzymał zapłaty za wykonaną usługę na czas.

Zdarzają się bowiem kontrahenci, dla których trzymanie się terminów opłat jest najwyraźniej pojęciem czysto abstrakcyjnym, a w związku z czym oczekiwanie na należność zdaje się trwać niemalże w nieskończoność. W podobnych sytuacjach, gdy bezpośredni dialog z klientem zawodzi, warto dochodzić swoich praw nie tylko na własną rękę, ale i korzystając z pomocy firmy windykacyjnej. Dopomoże nam ona włączyć w życie niezawodne narzędzie dyscyplinujące, a mianowicie wyegzekwowanie od niego odsetek, będących sankcją za nieuregulowanie płatności w wyznaczonych uprzednio terminie. Nim jednak podobną współpracę podejmiemy, dobrze jest zgłębić wiedzę dotyczącą rodzajów odsetek i tego, jakie ich maksymalne wysokości mogą być nałożone na zadłużonego kontrahenta.

Rodzaje odsetek i maksymalne ich wysokości

Na dobrą sprawę wszystko zależy od tego, jak długo klient zwleka z zapłatą, jak dużą kwotę jest nam dłużny oraz jakiego rodzaju transakcja została z nim zawarta. Przy okazji zagłębiania się w temat odsetek, musimy mieć również na uwadze to, że występują one w kilku rodzajach. Są nimi natomiast odsetki kapitałowe, odsetki za opóźnienie we wpłacie, a także odsetki naliczane w transakcjach handlowych. Odsetki kapitałowe dotyczą kredytów, pożyczek pozabankowych oraz debetów, a ich wartość zależy od placówki bankowej, jak i stopy referencyjnej NBP. Obecnie wynoszą 5% w skali roku. Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej i przywołanymi powyżej problemami z kontrahentami, najbardziej będą interesowały nas jednak ich dwa kolejne rodzaje.

Odsetki za opóźnienie w spłacie, mające zmobilizować klienta do zapłaty należności, są naliczane ustawowo, chyba że podpisana z nim umowa przywołuje inne zobowiązania. Podstawę prawną ich stanowi art. 481 Kodeksu cywilnego. Ich wysokość to natomiast suma równowartości stopy referencyjnej oraz 5,5 pkt %. W tym momencie stopa referencyjna jest równa 1,5 %, tym samym odsetki za opóźnienia w spłacie wynoszą 7 %.

Sprawdź również: Windykacja krok po kroku.

Odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych

Jeżeli chodzi o odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych, to można domagać się ich zapłaty, jeżeli jej termin nie został ustalony, a od dnia gdy była świadczona przez nas usługa lub kiedy miała miejsce dostawa towaru minęło 30 dni. Gdy termin płatności został już uzgodniony, to odsetki od niezapłaconej faktury (transakcji handlowych) są naliczane kolejnego dnia po dniu ustalonym dniu zapłaty.

Wartością podstawowego świadczenia odsetkowego dotyczącego wszystkich transakcji handlowych jest iloczyn wartości zaległej płatności, stopy odsetkowej, która aktualnie może wynosić maksymalnie 9,5 % oraz ilość zaległych dni, dzielony przez 365 dni. Jako że wysokość stopy odsetek ulega zmianom, nieodmiennie powinniśmy uwzględniać je w wyliczeniach przyszłej finansowej rekompensaty. Tym samym obliczamy wartość odsetek w poszczególnych okresach, których suma wyników obliczeń będzie stanowiła łączną kwotę odsetek, jakie otrzymamy.

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 3 Średnia: 2.7]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

    Podaj numer telefonu - oddzwonimy

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

    Załóż darmowe konto