Windykator nie taki straszny, jak go malują!

windykator
payhelp small logo

Wokół zawodu windykatora narosło w Polsce tak wiele mitów i negatywnych stereotypów, że trudno dziś obalić je wszystkie. Najbardziej chyba powszechne skojarzenie to przekonanie, że windykator nie cofnie się przed niczym, aby odzyskać dług. Nie jest to jednak jedyny krzywdzący stereotyp, z którym każdego dnia muszą się mierzyć osoby wykonujące ten trudny i wymagający zawód. Z tego względu poniżej opisujemy, w jaki sposób tak naprawdę wygląda codzienna praca windykatora, jakich kompetencji wymaga i dlaczego windykacji nie należy się obawiać.

Windykator to człowiek, nie bandyta

Zawód windykatora polega na odzyskiwaniu w imieniu wierzyciela (osoby prywatnej lub podmiotu gospodarczego) zaległych płatności od dłużników, czyli osób lub podmiotów, które z różnych powodów nie regulują swych zobowiązań w wymaganym terminie. W świadomości wielu osób jest to równoznaczne z uporczywym nękaniem dłużnika, nachodzeniem w domu i w miejscu pracy oraz straszeniem poważnymi konsekwencjami braku spłaty zaległości. Taki przynajmniej obraz wyłania się z lektury licznych publikacji w Internecie – obraz całkowicie nieprawdziwy, dodajmy.

Warto bowiem pamiętać, że współczesna, profesjonalna windykacja należności z takimi działaniami nie ma nic wspólnego. To rzetelna praca, wykonywana przez wykształconych i kompetentnych specjalistów, którym zawsze zależy na tym, by dojść do porozumienia z dłużnikiem na drodze polubownej – bo to najbardziej opłacalne dla obu stron. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że praktycznie wszystkie duże firmy windykacyjne działające obecnie na rynku są regularnie poddawane gruntownym kontrolom organów administracji państwowej, między innymi UOKiK i KNF. Żadna szanująca się firma windykacyjna nie może sobie pozwolić na działania niezgodne z obowiązującym prawem, ponieważ skutkowałoby to nałożeniem surowych kar lub nawet utratą uprawnień do wykonywania działalności. Jak zatem naprawdę przebiega windykacja?

Podstawowe rozwiązanie: windykacja polubowna

Jak już wspominaliśmy, windykatorzy nie dążą za wszelką cenę do zniszczenia dłużnika – wręcz przeciwnie: starają się wspólnie z nim wypracować takie rozwiązania i terminy spłaty zaległości, by zarówno wierzyciel, jak i zadłużona osoba lub firma były usatysfakcjonowane osiągniętym porozumieniem. Windykacja polubowna może przybierać różne formy: kontakt telefoniczny, kontakt drogą mailową lub kontakt bezpośredni (spotkanie z dłużnikiem).

Niezależnie od przyjętej formy kontaktu, skuteczne prowadzenie polubownej windykacji wymaga od windykatora odpowiedniej wiedzy merytorycznej, ponadprzeciętnych umiejętności analitycznych i negocjacyjnych, ogromnej odporności na stres, a także empatii. Profesjonalny windykator zawsze dąży do sprawnego odzyskania zaległych kwot, ale na każdym etapie procesu odzyskiwania długu działa rzetelnie i z pełnym poszanowaniem godności dłużnika.

Doświadczenie i etyka: filary skutecznej windykacji

Odzyskiwanie długów nie jest także – wbrew kolejnemu stereotypowi – zajęciem dla studentów czy całkowicie niedoświadczonych osób bez jakiegokolwiek przygotowania, bezmyślnie recytujących otrzymane od przełożonych regułki. Polubowna windykacja długów wymaga prowadzenia dziesiątek, a nawet setek rozmów z dłużnikami każdego dnia, przy czym w niejednym przypadku dłużnik doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znajduje. Mało tego: niejednokrotnie notoryczne zaleganie z płatnościami jest sposobem na życie lub prowadzenie działalności biznesowej. Rozmowy z takimi dłużnikami bywają bardzo trudne i na pewno nie prowadzą ich niedoświadczeni studenci.

Co równie istotne, renomowane firmy windykacyjne dbają o to, by działania zmierzające do odzyskania długów prowadzić etycznie i z zachowaniem najwyższych standardów obsługi. Profesjonalni windykatorzy zawsze działają uczciwie i zgodnie z prawem. W Payhelp nie ma mowy o kilkunastu telefonach w ciągu dnia czy próbach dodzwonienia się do dłużnika wcześnie rano lub w nocy. Takie postępowanie jest niezgodne z Zasadami Dobrych Praktyk Windykacyjnych i grozi surowymi karami.

Windykacja – fachowa pomoc w odzyskiwaniu długów

O tym, że konsekwencje uporczywego niespłacania zaległych zobowiązań wobec kontrahentów mogą być naprawdę poważne, przekonał się już niejeden przedsiębiorca, którego majątek został zlicytowany na poczet pokrycia należności wobec wierzycieli. Trzeba jednak pamiętać, że egzekucja sądowa czy komornicza to tak naprawdę ostateczność – właśnie po to istnieje windykacja polubowna, by do tak drastycznych rozwiązań nie trzeba się było uciekać. Tym bardziej, że (patrząc z perspektywy czysto biznesowej) znacznie więcej da się odzyskać dzięki porozumieniu z dłużnikiem, niż doprowadzając go do likwidacji działalności.

Przedsiębiorcy posiadając niespłacone należności częściej decydują się na oddanie sprawy do firmy windykacyjnej niż zgłosić sprawę do sądu. Windykator dzięki swoim kompetencjom szybciej i łatwiej doprowadzi do spłaty zadłużenia.

W Payhelp uważamy, że nikt nie powinien być zmuszony do proszenia się o własne pieniądze. Dlatego właśnie zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy w odzyskaniu od partnerów biznesowych zaległych płatności. Profesjonalnie prowadzona windykacja to proces, za którym zawsze stoją doświadczeni, kompetentni ludzie, którzy na poszczególnych etapach polubownego odzyskiwania długów działają etycznie, sprawnie i z ogromnym profesjonalizmem, wypracowując satysfakcjonujące obie strony kompromisy i ugody.

 

Jeśli nie chcesz utonąć w nieodzyskanych długach, nie proś się o swoje – przekaż sprawę do Payhelp i nie trać czasu na negocjacje z Dłużnikiem!

 

Zaznacz aby ocenić ten wpis
[Wszystkie: 2 Średnia: 3]

Jakich informacji szukasz?

Możemy Ci pomóc

KONTAKT

Masz pytania dotyczące usługi Payhelp?
Chętnie odpowiemy. Napisz do nas:

Napisz swoje pytanie i podaj swój e-mail w formularzu.

    Podaj numer telefonu - oddzwonimy

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest właściciel platformy internetowej Payhelp - BEST S.A. z siedzibą w Gdyni przy ul. Łużyckiej 8a. Podane przez Panią/Pana dane będą przetwarzane w celu obsługi Pani/Pana zgłoszenia. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych

    Załóż darmowe konto